Asociace spisovatelů

Napsali o Sjezdu

Podrobný přehled mediálních ohlasů na první porevoluční Sjezd spisovatelů, který se konal 5.6. – 6. 6. 2015. 

Resumé, zprávy

První polistopadový sjezd spisovatelů resuscituje českou literaturu. Zpráva o chystaném Sjezdu  na ČT24.cz.

30 řečníků, 12 hodiny literatury. V Praze se koná první polistopadový Sjezd spisovatelů. Zpráva na Lidovky.cz.

Já píši Vám občane! Sjezd spisovatelů chce změnit roli literatury ve společnosti. Zpráva o připravovaném Sjezdu spisovatelů na Art.ihned.cz.

Asociace spisovatelů má sjezd. Podle Obce jde o zinscenované představení. Zpráva na iDNES.cz.

V Praze začne dvoudenní Sjezd spisovatelů. Zpráva o konané akci na Blesk.cz.

Sjezd spisovatelů řešil roli spisovatele po roce 1989, účastníky pozdravil Milan Kundera. Resumé shrnující první den Sjezdu spisovatelů na Art.ihned.cz.

Doporučení Sjezdu spisovatelů: Oživit radu, psát anglicky, vstoupit do informační války. Resumé shrnující druhý den Sjezdu spisovatelů na Art.ihned.cz.

Ze sjezdu spisovatelů zní, že literatura je bezmocná. Resumé na ČT24.cz.

Jsme dnes ohroženi plíživou ideologií postdemokracie, manažerským a odbornickým ptydepe, které postupně nahrazuje rozpravu svobodných lidí. Editorial Adama Borziče v Tvaru

Bilanční resumé Sjezdu spisovatelů na Opičírevue.cz

Bilanční resumé Sjezdu spisovatelů na iLiteratura.cz.

Komentáře

Spíš lži než názory. Polemická reakce Evy Klíčové na sjezdový příspěvek Tomáše Zmeškala, v němž Klíčová vyvrací teze a názory, jež Tomáš Zmeškal přednesl. Vyšlo na H7o.cz.

Bezvýznamný, nikoliv bezmocný spisovatel. Komentář Petra Fischera ke Sjezdu spisovatelů, v němž se zamýšlí, v čem spočívá moc spisovatele. Vyšlo na Ihned.cz.

Komentář Lydie Romanské ke Sjezdu spisovatelů  na Literarky.cz.

Kdo je tady spisovatel? Komentář Ivana Matějky k chystanému Sjezdu spisovatelů na Literarky.cz.

Jarmark trapnosti plus podpásovka kvůli prachům. Štefan Švec se ve svém komentáři zamýšlí nad obsahovou náplní řečnických příspěvků Sjezdu spisovatelů. Vyšlo na Blisty.cz.

Komentář Michala Šandy ke Sjezdu spisovatelů, v němž se zamýšlí nad jeho smyslem a přínosem v SALONU, Právo.

Komentář Ivana Krause ke Sjezdu spisovatelů vyšel na jeho blogu na Aktuálně.cz

Kdo je tady spisovatel? Velmi subjektivní poznámka. Komentář Ivana Matějky, který se zamýšlí nad smyslem sdružování spisovatelů, na Parlamentnílisty.cz.

Fond spisovatelů by trestal sociálně slabší. Jiří Trávníček o návrhu dvoukorunového poplatku z knižní výpůjčky, který by šel do Fondu na podporu českých spisovatelů, na Art.ihned.cz.

Rozhovory

Postavení české literatury je nedůstojné. Předsjezdový rozhovor s Milanem Uhdem, jedním z řečníků, na H70.cz.

Lidštější rozměr myšlení. Karel Piorecký shrnuje v bilančním rozhovoru průběh a vyznění Sjezdu spisovatelů a zamýšlí se nad jeho výsledkem a přínosem. Vyšlo na H70.cz.

Rozhovor s Milanem Uhdem o chystaném Sjezdu  a o IV. Sjezdu československých spisovatelů v roce 1967 v televizním pořadu U zavěšené knihy

Rozhovor s Adamem Borzičem o chystaném Sjezdu v televizním pořadu U zavěšené knihy

Petr A. Bílek a Ondřej Horák hodnotí Sjezd spisovatelů v televizním pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy

Chtěli jsme zjistit, jestli do má smysl. Jan Němec a Ondřej Lipár o proběhlém Sjezdu spisovatelů v rozhlasovém pořadu Liberatura.

Publikované řečnické příspěvky

Schopnost býti letadlem. Projev Petry Hůlové, v němž se zamýšlí nad rolí jazyka v literatuře na Art.ihned.cz.

Poezie a barbarství aneb básník v Zuckerbergově galaxii. Projev Karla Pioreckého o politické roli básníka ve společnosti na Art.ihned.cz.

Bohatý spisovatel, chudý spisovatel. Projev Martina Vopěnky, v němž nastiňuje finanční situaci a možnosti soudobého spisovatele na Art.ihned.cz.

Proč si v cizině myslí, že Česko prochází zlatým literárním věkem, ale u nás o tom nikdo neví? Projev Tomáše Zmeškala, v němž poukazuje na rozporuplné vnímání kvality české literatury u nás a v zahraničí na Art.ihned.cz.

V historickém švu: Už k nám znovu hrne ruská tma. Projev Jiřího Kratochvila, v němž upozorňuje na soudobá nebezpečí spojená s politickou situací v Rusku na Respekt.cz.

Literaturu bylo a je třeba bránit. Projev Milana Uhdeho, v němž se vrací ke IV. Sjezdu československých spisovatelů a situaci v kultuře v 90. letech  vyšel v SALON, Právo.